4MM106 – požadavky ke zkoušce
Úvod
- Matematická logika.
Algebra
- Lineární kombinace vektorů, skalární součin. Lineární závislost a nezávislost vektorů.
- Matice, nulová, čtvercová a jednotková matice, hodnost matice, trojúhelníková matice, věta o elementárních řádkových úpravách matice, transponovaná matice a její hodnost.
- Soustava lineárních rovnic, obecné a partikulární řešení, Frobeniova podmínka, věta o počtu řešení soustavy. Věta o ekvivalentních soustavách, Gaussova a Jordanova metoda. Homogenní soustava lineárních rovnic a její řešitelnost.
- Algebra matic: součet, reálný násobek a součin matic, regulární a singulární matice, inverzní matice, věta o existenci a jednoznačnosti inverzní matice, věta o navzájem inverzních maticích, maticové rovnice, maticový tvar soustavy, věta o řešení soustavy pomocí inverzní matice.
- Determinant: definice determinantu 2. a 3. řádu, výpočet determinantů vyšších řádů, věta o rozvoji determinantu, o determinantu transponované matice, o řadových úpravách determinantu, o determinantu trojúhelníkové matice. Věta o determinantu regulární matice. Cramerovo pravidlo. Charakteristická (vlastní) čísla matice.
Konvergence
- Zobecněná reálná čísla, nedefinované operace (neurčité výrazy).
- Okolí bodu.
- Posloupnost, limita posloupnosti, věta o jednoznačnosti limity, o limitě konstantní a vybrané posloupnosti, o limitě monotónní posloupnosti. Věta o limitě aritmetických operací, výpočet limit posloupností.
- Spojitost funkce, jednostranná spojitost, vztah mezi jednostrannou a oboustrannou spojitostí. Spojitost elementárních funkcí. Weierstrassova věta. Bolzanova věta.
- Limita funkce, jednostranná limita, vztah mezi nimi. Souvislost mezi limitou a spojitostí funkce.
- Věta o limitě složené funkce, věta o limitě aritmetických operací, věta o limitě funkce typu a/0, výpočet některých limit funkcí.
Derivace
- Derivace funkce v bodě (jen vlastní derivace), geometrická interpretace derivace, derivace zleva a zprava a vztah k oboustranné derivaci. Derivace funkce a její definiční obor.
- Věta o vztahu derivace a spojitosti funkce. Věta o derivaci základních funkcí, věta o derivaci operací a superpozice (složené funkce), výpočet derivací elementárních funkcí. Derivace druhého a vyšších řádů.
- L’Hospitalovo pravidlo, výpočet limit funkcí. Taylorův polynom.
- Extrémy funkce, lokální a absolutní extrém. Nutná podmínka pro lokální extrém, výpočet extrémů spojité funkce v uzavřeném intervalu. Postačující podmínka pro lokální extrém.
- Věta o významu 1. derivace pro průběh funkce, stanovení intervalů monotonie a lokálních extrémů funkce.
- Věta o významu 2. derivace pro průběh funkce, stanovení intervalů konvexity a konkavity funkce a inflexních bodů.
- Průběh funkce.
Integrály
- Primitivní funkce, věta o existenci primitivní funkce, množina primitivních funkcí, neurčitý integrál, základní vzorce pro neurčité integrály.
- Věta o integraci součtu funkcí a reálného násobku funkce.
- Věta o integraci per partes, příklady jejího použití.
- Věta o integraci substitucí, výpočet neurčitých integrálů „klasickou“ substitucí, výpočet integrálů f ’/ f.
- Newtonův určitý integrál, jeho geometrická interpretace, věta o existenci určitého integrálu, aditivita určitého integrálu. Nevlastní integrál, výpočet nevlastních integrálů.
Funkce dvou proměnných
- Reálná funkce dvou reálných proměnných. Definiční obor funkce dvou proměnných a grafické znázornění.
- Okolí bodu v rovině. Vnitřní a hraniční body. Množina otevřená, uzavřená, omezená, kompaktní.
- Elementární funkce dvou proměnných. Věta o spojitosti elementární funkce dvou proměnných. Zobecněná Weierstrassova věta.
- Parciální derivace, derivace funkce dvou proměnných v bodě, parciální derivace 2. řádu.
- Lokální extrémy funkcí dvou proměnných. Nutná podmínka pro lokální extrém funkce dvou proměnných. Postačující podmínka pro lokální extrém funkce dvou proměnných.
- Vázané extrémy pro funkce dvou proměnných: dosazovací metoda, věta o jakobiánu a její použití, metoda Lagrangeových multiplikátorů (pro dvě proměnné).
Diferenciální rovnice
- Diferenciální rovnice n-tého řádu. Obecné a partikulární řešení. Počáteční podmínky.
- Řešení diferenciálních rovnic přímou integrací.
- Lineární diferenciální rovnice 1. a 2. řádu s konstantními koeficienty (zkrácené).
___________________________________________________________________________
Literatura
Klůfa J., Pasáčková J.: Učebnice matematiky (1) pro studenty VŠE, Praha, Ekopress, 2023